utorak, 22. svibnja 2012.

Vrste mobinga

1. Okomiti mobing događa se kada pretpostavljeni zlostavlja jednog podređenog radnika; ili jednog po jednog dok ne uništi cijelu skupinu (zato se još naziva i bossing) ili kada jedna skupina radnika zlostavlja pretpostavljenog (što se događa u 5% slučajeva). 


2. Horizontalni mobing odvija se između radnika na jednakom položaju u hijerarhijskoj ljestvici.


Prema istraživanjima 55% je okomiti, 45% horizontalni mobing.


(Izvor: http://hr.wikipedia.org/wiki/Mobbing)

Podrijetlo riječi mobbing

"Sustavno proučavanje mobing-ponašanja počelo je prije 20-ak godina (1980-ih, Heinz Leymann). Naziv je stvoren od engleskoga glagola to mob, što znači nasrnuti u masi, bučno navaliti na nekoga, i imenice "mob" koja znači rulja, gomila, puk, svjetina, ološ, a skovan je prema istraživanjima Konrada Lorenza koji je opisao ponašanje nekih životinja koje se udruže protiv jednog člana, napadaju ga i istjeruju iz zajednice, ponekad ga dovode i do smrti."
(Izvor: http://hr.wikipedia.org/wiki/Mobbing)


Evo jednih životinjica kao primjer. Tko zna koja su vrsta??? Tko gleda National Geographic???:)

Što je to mobbing???

Iako nam definicije nisu omiljene, ipak trebamo i njih znati kako bismo znali ako se to nama dogodi...


"Mobing (work abuse ili employee abuse) je engleski izraz za zlostavljanje na radnom mjestu. Mobing je specifični oblik ponašanja na radnom mjestu, kojim jedna osoba ili skupina njih sustavno psihički (moralno) zlostavlja i ponižava drugu osobu, s ciljem ugrožavanja njezina ugleda, časti, ljudskog dostojanstva i integriteta, sve do eliminacije s radnog mjesta. Zlostavljana je osoba bespomoćna, u nemogućnosti je da se obrani. Takve se aktivnosti odvijaju najmanje jednom tjedno, tijekom najmanje šest mjeseci."
(Izvor: http://hr.wikipedia.org/wiki/Mobbing)


Cilj bloga...

U različitim medijima možemo vidjeti savjete kako napisati dobar životopis, kako se obući za intervju, kako se ponašati, što treba proučiti i znati o poduzeću u koje idemo na razgovor, onda nadalje kako raditi sve to isto kada budemo zaposlenik u tom nekom poduzeću, a nitko ne spominje probleme koji nastanu kada se zaposlimo.

Stoga je cilj i razlog što sam napravila ovaj blog da ukažem na probleme u poduzeću u međuljudskim odnosima i kako im se oduprijeti...



Dobrodošli na moj drugi blog...